İnsan İlişkilerinde Ustalık

2009-05-10 04:10:00

İNSAN İLİŞKİLERİNDE USTALIK   (Les Giblin)

Hoşgeldiniz,

İnsan ilişkilerinde Ustalık,  tüm insani yetenekler içinde en çok kazandıran kaynaktır. Sizin İnsanlarla İlişkide Ustalığınız, Sosyal Yaşamınız-Aile Yaşamınız-İş Yaşamınızın niteliğini belirlemektedir.

Bu sayfalardaki Bilgi ve Teknikler sizin İnsan İlişkilerindeki Ustalığınızı büyük ölçüde geliştirecektir.

Bunları mutlaka kullanın!

İyi şanslar.

1) İnsanları ve insan doğasını anlama

insanlarla ilişki kurma (başarılı insan ilişkileri) yeteneğinizi geliştirme konusunda ilk aşama insanları ve insan doğasını doğru olarak anlamaktır.İnsan doğasını ve insanları doğru olarak anladığınız zaman, insanların yaptıkları şeyleri niçin yaptıklarını anladığınız zaman, insanların belirli koşullar altında neden ve nasıl tepki gösterdiklerini anladığınız zaman, ancak ondan sonra usta bir insan idarecisi olabilirsiniz. İnsanları ve insan doğasını anlamak, onların nasıl olduklarını dünüşdüğünüz ya da nasıl olmalırın istediğinizi değil, basit olarak onların ne olduklarını bilmekten geçer.

İNSANLAR ESAS OLARAK SİZLE DEĞİL,  KENDİLERİYLE İLGİLİDİR !

Aynı düşünceyi başka bir şekilde dile getirirsek, öteki kişi sizinle ilgilendinden on bin kere daha fazla kendisiyle ilgilenmektedir. Bunun tersi de doğrudur! Siz kendinizle, dünyadaki herhangi bir insanla ilgileneceğinizden daha fazla ilgilenirsiniz.İnsanların hareketlerinde daima kendini düşünme ve kendine ilgi duymanın önde gelen etken olduğunu unutmayın; bu özellik insanda çok güçlü olduğu içindir ki, hayır işi yapan insanlarda hakim olan duygu , verdikleri şeyin ne kadar yararlı olacağı değil, veren kişilerin vermekten aldığı zevk ve tatmin duygusudur. Yarar ikinci planda gelir! İnsan doğasının bu şikelde sadece kendisine dönük olmasından dolayı utanç duymak veya özür dilemek zorunda değilsiniz; bu durum, insan yeryüzene bu doğasıyla geldiği için , zamanın başlangıcından beri böyle olmuştur ve sonunua kadar da böyle olacaktır. Bu konuda hepimiz birbirimize benzeriz. Bu bilgi, yani insanların esas olarak kendilerine ilgil duyduklarını bilmek, insanlarla ilişki kurmak için uğraş verdiğinizde size temel dayanak olacaktır. Bu, aynı zamanda, başkalarıyla ilişki kurmada size yetenek ve güç kazandıracaktır. Bundan sonraki bölümlerde, bu anlayıştan türetilmiş birçok başarılı tekniği göreceksiniz.Sonuç olarak, insanların esas olarak sizinle değil, kendileriyle ilgili olduklarının farkına varmak, yaşamınızın bir anahtarı olacaktır.

2) İnsanlarla Nasıl Ustalıkla Konuşulur?

İnsanlarla konuştuğunuz zaman, onlarla konuşmak üzere dünyanın en ilginç konusunu seçin,Onlara göre dünyanın en ilginç konusu nedir? KENDİLERİ!Onlarla kendileri hakkında konuştuğunuz zaman, çok derin bir ilgi duyacaklar ve tam anlamıyla büyüleneceklerdir. Böyle yaptığınız için sizin ne kadar iyi bir insan olduğunuzu düşüneceklerdir.İnsanlarla kendileri hakkında konuşduğunuz zaman, onları doğru yöne sürüklüyor,  insan  doğası ile uğraşıyorsunuz demektir. İnsanlarla kendiniz hakkında konuşuyorsanız, onları yanlış yöne sürüklüyor, insan doğasına aykırı hareket ediyorsunuz demektir.

Şu dört sözcüğü dağarcığınızdan çıkarıp atın: “ben, bana, benim, benimki”

Bu dört sözcük yerine bir sözcüğü, insan ağzından çıkan en güçlü sözcüğü kullanın: “sen”

Örneğin, “ Bu SEN’in için, “Eğer şunu yaparSAN , KENDİN karlı çıkarsın, “Bu SEN’in ailen için çok yararlı olacak, “ “İkisinin de avantajlarını SEN kullanacaksın,” gibi.

ÖNERİ; Eğer KENDİN hakkında konuşmaktan duyduĞUN tatmin duygusundan vazgeçerSEN, eğer “ben, bana, benim, benimki” sözcüklerini bırakırSAN, SEN’in kişisel etkinliğin ile SEN’in etki ve gücün büyük ölçüde artacaktır. İtiraf edelim k, bunu yapmak gerçekten zordur ve oldukça gayret gerektirir, ancak karşılığında elde edeceğimiz ödül de gerçekten bun değerdir.Karşılıklı konuşma sırasında insanların ilgisini kendileri üzerine toplamanın diğer bir iyi yolu da, onların kendileri hakkında konuşmalarını sağlamanızdır. O zaman, insanların başka bir konu yerine kendilerinden konuşmaya ne kadar istekli olduğunu hayretle farkedersiniz.İnsanların başka bir konu yerine kendilerinden konuşmaya ne kadar istekli olduğunu hayretle farkedersiniz. İnsanların kendilerinden  konuşmasını sağlayan bu manevraları yaptığınız zaman sizden çok daha fazla hoşlanacaklardır. Bunu onlara şu tip soruları sorarak rahatlıkla yapabilirsiniz:

Onlar nedir?

“John, ailen nasıl?” 
“Askerde olan oğlunuzdan haber var mı?”
“Evlenen kızınız nereye yerleşti?”
“Bu şirkette ne zamandan beri çalışıyorsunuz?”
“Orası sizin memleketiniz mi?”
“Siz ne düşünüyorsunuz?”
“Bu sizin ailenizin resmi mi?”
“Yolculuğunuz nasıl geçti?”
“Aileniz de sizinle beraber mi geldi?”

Çoğumuz başkalarının üzerinde pek etkili olamamakta, zira dikkatimizi daha çok kendimizi düşünmeye yoğunlaştırıp kendimiz hakkında konuşmaktayız. Burada unutmayacağımız şey, konuştuklarımızı ve konuyu bizim ne kadar sevdiğimiz değil, bizi dinleyenlerin ne kadar hoşlanmış olduklarıdır. Buna göre, birileriyle konuşurken onlardan söz edin. Onların da kendileri hakkında konuşmalarını sağlayın. Bu, sizin nasıl çok ilginç bir konuşma arkadaşı olabileceğinizi gösteren yoldur!

3) İnsanlar Önemli Olduklarına Nasıl Ustalıkla İnandırılır?

İnsanların dünyadaki en evrensel özelliği –sizde de herkeste de varolan bir özellik- insanlara yaptıkları şeyleri iyi veya kötü yaptıran en güçlü özellik, önemli olma arzusu, başkaları tarafından tanınma arzusudur. Öyleyse, insan ilişkilerindecusta olacaksanız, insanlara kendilerinin önemli olduğunu hissettirin.  İnsanlara kendilerinin önemli olduğunu ne kadar fazla hissettirirseniz, onların da size o ölçüde karşılık vereceklerini unutmayın. Herkez kendisine önemli bir kişi gibi davranılmasını ister; “yüz bulma”  alışkanlığının temeli de budur. Hiç kimse, sanki bir hiçmiş gibi, ihmal edilmekten, konuşurken aşağılanmaktan ya da bu şekilde davranılmaktan hoşlanmaz. Siz kendinizi ne kadar önemli görüyorsanız, başkalarının da kendilerini en az aynı ölçüde önemli gördüklerini aklınızdan çıkarmayın. Bu özelliği kullanmak, başarılı insan ilişkileri kurmanın köşe taşlarından birisidir. 
Şimdi sizlere, insanlara önem vermek ve onların kendilerini önemli hissetmelerini sağlayacak birkaç ipucu vereceğim:

1. Onları dinleyin
2. Onlara iltifat edin ve alkışlayın.
3. İsimlerini ve resimlerini mümkün olduğu kadar sık kullanın.
4. Yanıt vermeden önce biraz duraklayın.
5. Onların sözcüklerini (“sen” ve “senin” ) kullanın.
6. Sizi görmek için bekleyen insanlara değer verin.
7. Bir gruptaki herkese gerekli dikkati gösterin.


4) İnsanlarla Nasıl Ustalıkla Anlaşılır?

İnsanlarla ilişkide usta olmak için atabileceğiniz en önemli adım, sizin için Makul Olma Sanatı’nda ustalaşmak olacaktır. Gerçekten bu, zamanımıza ait zekanın pırlantalarından biridir. Yaşamınızda, uygulaması kolal olan bu kamul olma tekniğinden daha çok yarını göreceğiniz herhalde hiçbirşey yoktur. Yaşadığınız sürece, sadece aptalların başka insanlarla anlaşamadığını ve anlaşmanın, özellikle de hatalı olan diğer insansa, akıllı, zeki, kısaca büyük insanlara özgü olduğunu asla unutmayın.

Makul Olma Sanatı’nın altı boyutu vardır:

1. Makul  olmayı, insanlarla anlaşmayı öğrenin.
2. İnsanlarla anlaştığınız zaman bunu onlara söyleyin.
3. Açımça gerekli olmadığı sürece, fikirlerine katılmadığınızı insanlara söylemeyin.
4. Hatalı olduğunuz zaman bunu kabul edin.
5. Münakaşa etmekten kaçının.
6. Kavgacı kişilere doğru ve uygun şekilde yaklaşın.

Makul Olma Sanatı’nın arkasındaki nedenler:

a. İnsanlar kendileriyle anlaşan kişilerden hoşlanırlar.
b. İnsanlar kendileriyle aynı fikirde olmayan kişilerden hoşlanmazlar.
c. İnsanlar anlaşmazlığa düşmekten hoşlanmazlar.

5) İnsanlar Nasıl Ustalıkla Dinlenir?

Ne kadar çok dinlenirseniz, o kadar daha akıllı görünür, o kadar daha fazla beğenilir ve o kadar iyi bir konuşmacı olursunuz. İyi bir dinleyici, insanları etkilemede her zaman iyi bir konuşmacının önünde yer alır. Bunun nedeni, iyi bir dinleyicinin insanlara her zaman en çok beğenilen konuşmacıyı  -kendilerini-  dinleme olanağını vermesidir. Yaşamda size iyi bir dinleyici olmaktan daha fazla katkıda bulunacak çok az şey vardır.

Ancak rastgele iyi bir dinleyici olunmaz. İşte sizlere, iyi bir dinleyici olmanın beş kuralı:

1. Konuşan kişiye doğru bakın.
2. Konuşmacıya doğru eğilin ve onu dikkatle dinleyin.
3. Sorular sorun.
4. Konuşmacının konusundan çıkmayın ve onun sözünü kesmeyin.
5. Konuşmacının sözcüklerini (“siz” ve “sizin”) kullanın.

6) İnsanlar Nasıl Ustalıkla Etkilenir?

İnsanlara istediğiniz şeyi yaptırmak için atacağınız en büyük adım, onlara bunun neyi yaptıracağını  (ne istediklerini) öğrenmektir. Onları neyin harekete geçireceğini öğrendiğiniz zaman, onları nasıl harekete geçireceğinizi de öğrenmiş olursunuz. Hepimiz farklı kişileriz, farklı şeylerden hoşlanırız, farklı şeylere farklı değerler veririz. Diğer insanların, sizinle aynı şeylerin peşinden koştuğunu, aynı şeylerden hoşlandığını düşünme hatasını yapmayın. Onların neyin peşinde olduklarını, nelerden hoşlandıklarını öğrenin. Bundan sonra onları, duymak istediği şeyleri söyleyerek harekete geçirebilirsiniz. Onlara basitçe, yapmalarını istediğiniz şeyleri yaparak, istediklerini nasıl elde edeceklerini gösterebilirsiniz. İnsanları etkileminin en büyük sırrı budur. Söylediğiniz şeylerle hedefte tam isabet sağlamak anlamına gelir, ancak doğallıkla, hedefin neresi olduğunu bilmeniz de gerekmektedir.

7) İnsanlar Nasıl Ustalıkla İkna Edilir?

Kendi çıkarınıza hizmet edecek şeyler söylediğiniz zaman sizin ve sizin söyledikleriniz hakkında şüpheci olmaları insanların doğasından kaynaklanmaktadır. Siz bu şüpheciliği, büyük ölçüde, onları değişik bir yöne yönlendirerek , kendine hizmet eden cümleler (muhtemelen kendi ilginize uygun açıklamalar) haline getirdiğinizde giderebilirsiniz. Sizin için daha iyi bir yol, bu sözü, doğrudan değil bir başkasından alıntı yaparak söylemektir. Bırakın Sizin için bu cümleyi bir başkası yapsın, hatta bu kişi gerçekte varolmasa bile. 

8) İnsanların Düşünceleri Nasıl Ustalıkla Şekillendirilir?

İnsanlara “Evet” dedirtmek, şans, tahmin ya da onların kaprislerinden daha fazla şeyi gerektirir. İnsan ilişkilerinde ustalaşmış olan kişilerin, kendilerine “Evet” deme olasılıklarını büyük ölçüde artıracak çok sayıda yöntem ve teknikleri vardır. (İnsanların size “Evet” demelerini sağlamak, basitçe onlardan yapmalarını istediğiniz şeyleri yaptırmak demektir.)

İste dört yararlı yöntem:

1. İnsanlara özel “Evet” demeleri için NEDENLER gösterin.
2. “Evet” diye yanıt verilecek sorular sorun.
3. İnsanlara iki “Evet” arasında seçme şansı verin.
4. İnsanların size “Evet” demelerini bekleyin ve “Evet” demelerini beklediğinizi bilmelerini sağlayın.

9) İnsanların Tutumları Nasıl Ustalıkla Yönlendirilir?

10 insandan 9’unu hemen kendinize benzetebilirsiniz!
10 insandan 9’unu bir saniye içinde nazik, yardımsever ve dost canlısı biri haline getirebilirsiniz. (Aynı sihirle.)

Nasıl mı?

1.Bir ilişkideki ilk birkaç saniyenin, genellikle bu ilişkinin ruhunu ve tonunu oluşturacağını unutmayarak;
2. Daha sonra İnsan Davranışları 2. Anayasası’nı – İNSANLAR ÇOĞUNLUKLA DİĞER İNSANLARIN DAVRANIŞLARINA NAZİKÇE KARŞILIK VERMEYE EĞİLİMLİDİR- kullanarak.

10) İnsanlar Nasıl Ustalıkla Övülür;

İnsanlar sadece ekmekle yaşayamaz!

Tıpkı vücudumuz gibi, insan ruhunun da besine gereksimini vardır. Size güzel bir söz söylendiği veya kompliman yapıldığı zaman neler hissettiğinizi hatırlayın. Bu güzel söz veya komplimanın tüm gününüzü veya gecenizi nasıl aydınlattığını hatırlayın. Bu güzel duyguların ne kadar uzun sürdüğünü hatırlayın. İşte, diğer insanlar da sizin gibi tepki göstereceklerdir. Öyleyse, insanlara duymak istedikleri güzel sözleri söyleyin. Onlar sizi, söylediğiniz sözler için severken, siz de onlara güzel sözleri söylemiş olmaktan haz duyacaksınız.

ÖVGÜNÜZDE CÖMERT OLUN. Övmek için bir kişi veya bir şey arayın ve sonra da onu övün.

Ancak,

a. Övgü samimi olmalıdır.
b. Hareketi övün, kişiyi değil.

11) İnsanlar Nasıl Ustalıkla Eleştirilir?

Başarılı bir eleştirini anahtarı, eleştirinin ruhunda yatmaktadır. Yaptığınız eleştirilerde “tek tek hatalarını sayarsanız,” “akıl vermeye kalkarsanız” ya da “aşırılıklarını anlatırsanız,” bu eleştiriden kendi egonuzu tatmin etmekten ve karşınızdakini kızdırmaktan başka bir şey elde edemezsiniz, çünkü hiç kimse eleştirilmekten hoşlanmaz. Bununla birlikte, sonuç olarak düzeltici olmakla ilgilenizseniz, doğru şekilde hareket etmek koşuluyla eleştirilerinizle çok daha fazlasını elde edebilirsiniz. İşte bunu sağlayacak bazı kurallar;

Başarılı Bir Eleştiri İçin Yapılması Gereken Yedi Şey:

1. Eleştiri kesinlikle özel bir ortamda yapılmalıdır.
2. Eleştiriye güzel bir söz veya komplimanla başlanmalıdır.
3. Eleştiriyi kişiselleştirmeyin; kişiyi değil, hareketi eleştirin.
4. Çözümleri de ortaya koyun.
5. İşbirliğini isteyin, sakın zorlamayın.
6. Bir hata için, bir eleştiri yapın.
7. Eleştiriyi dostça bir sözle tamamlayın.

12. İnsanlara Nasıl Ustalıkla Teşekkür Edilir?

İnsanlara minnettarlık duymak ya da takdir etmek  yeterli olmamaktadır. Aynı zamanda sizin bu minnettarlık ve takdir duygularınızı karşı tarafa göstermeniz de gerekir. Bunun nedeni, kişilerin kendilerini memnun eden ve iyilik yapan insanlara karşı aynı şekilde karşılık vermek istemeleri ve bundan doğaları gereği hoşlanmalarıdır. İnsanlar, kendilerine verilenden daha fazlasıyla karşılık verirler. Eğer insanların yaptıklarından memnun olur ve bunu onlara bildirirseniz, gelecek sefere sizin için daha fazlasını yapacaklarından emin olabilirsiniz. Eğer teşekkür etmesini bilmezseniz (onlara müteşekkir olsanız bile) gelecek sefere bu şansınız hiç olmaz veya çok daha azını elde edersiniz.

Bununla birlikte, “Teşekkür ederim” demek bir sanattır.

1. “Teşekkür ederim” dediğiniz zaman, gerçekten bunu KASTEDİN.
2. Bunu açık ve seçik olarak söyleyin.
3. Teşekkür ederken, karşınızdaki kişiye bakın.
4. İnsanlara ismen teşekkür edin.
5. İnsanlara teşekkür etmek için gayret gösterin.

13. Nasıl Ustalıkla İyi Bir İzlenim Yaratılır?

Başka insanların bizim hakkımızdaki düşüncelerini büyük ölçüde yine kendimiz denetleriz. Biz herkesin gözünde başlangıçta yabancıyızdır, ancak sonradan, bizim hakkımızdaki davranışlarını büyük ölçüde kendi davranışlarımız belirleyecektir. Bunu bildiğimiz zaman, kendi davranışlarımızın diğer insanların üzerinde iyi bir etki yaratması bir çeşit öngörü halinde gelmektedir. Yakışıklı olmak, yakışıklılar gibi davranmak demektir. İnsanların sizin hakkınızda iyi şeyler düşünmesini, size saygı duyup hayranlıkla bakmalarını istiyorsanız, onların üzerinde bunları hak ettirecek bir izlenim bırakmanız gerekmektedir. Bu da ancak sizin kendinize verdiğiniz değerle ortaya çıkabilir.

Kendinizden, kim olduğunuzdan, ne yaptığınızdan, çalıştığınız yerden gurur duyun (ancak kibirli olmayın.) kendiniz ve hayatta bulunduğunuz yer için pişmanlık göstermeyin. Siz ne iseniz o’sunuz; bunun için kendinize gururla ve saygıyla bakın.

Öyleyse,

1. Samimi olun.
2. Coşkunuzu gösterin.
3. Fazla hırslı olmayın.
4. Başkalarını küçük düşürerek kendinizi yükseltmek için uğraşmayın.
5. Hiç kimseye ve hiçbir şeye sataşmayın.

14) Nasıl Ustalıkla Konuşma Yapılır?

Şimdi, izlediğiniz takdirde sizi ilginç bir konuşmacı yapacak olan beş kuraldan söz edeceğim. Bunlar ilginç konuşmacılar ile ilginç olmayan konuşmacılar arasındaki farkı oluşturmaktadır.

1. Söylemek istedikleriniz hakkında bilgili olun.
2. Söyleyeceğinizi söyleyin ve yerinize oturun.
3. Konuşurken dinleyicilere bakın.
4. Dinleyicilerin ilgisini çekecek konularda konuşun.
5. Nutuk atmaya uğraşmayın.

15) SİZLER İçin Son Birkaç  Düşünce

Samimi olmak gerekirse, Les Giblin’in “İnsan İlişkilerinde Ustalık” isimli bu kitabı ve İnsan İlişkileri seminerlerindeki bilgiler, onları uygulamadğınız sürece hiçbir şey kazandırmayacaktır. Bilginin tek başına bir değeri yoktur. Onu değerli yapan, BİLGİNİNİ KULLANILMASI’dır. Bu düşünceyi başka bir şekilde ortaya koyarsak, yaşamda yapabileceğiniz şeylerin size bir getirisi yoktur. Yaşam size yaptığınız şeyler için kazandırmaktadır. Bu bilgiler, daha iyi bir yaşam sürmek, daha fazla dost kazanmak, daha büyük başarılar elde etmek ve daha fazla mutlu olmak için anahtar önemdedir. Bu bilgileri kendiniz ve aileniz için HEMEN uygulamaya koyun.

Umarım, başarırsınız. İyi şanslar !

 

1744
0
0
Yorum Yaz